CHRYSANTHEMUMS in ABERDEEN

Signpost | Archives | News Page  | Global Calendar | Aberdeen Show | Newsgroup | Homepage

2001 Paul Barlow


Show Report - Sydney 2000 by Laurie Bird

Laurie has kindly forwarded a very comprehensive report giving the results of the Chrysanthemum classes at the Sydney Show.

Show Report

This season has been a little unpredictable for growers with unusual conditions during the most important stages of cultivation, this of course applies mainly to the metropolitan growers and to a lesser degree the country growers, but most have had their fair share of problems. This was most apparent in the breakdown of entries and number of blooms compared to 1999. The difference in entries was 112. (1999 - 314 entries; 2000 - 202 entries). The difference in the total number of blooms was 514. (1999 - 1279 blooms; 2000 - 765 blooms).

Although this year we were down in quantity it was still a very good show, with some very good quality blooms on the bench.

Results from individual classes:

FRED COOPER OPEN CHALLENGE
Section: 1st Place   T. Biddulph 2nd Place R Ashford
Large or Medium ....
Decorative .....
Anemone ....
Single ....
Fantasy ....
Lundy
Yellow John Hughes
Edith Mechen
Yellow Woolmans Glory
Dusky Queen
Stoakes Supreme
Seatons Flirt
Cloverlea Star
Charmaine
Seatons Galaxy

 

NSW CHAMPIONSHIP
Class 1 - Six standard units not less than 3 classifications

1st Place Tony Biddulph 2nd Place Ron Ashford
Viola Benzie x 3, Idris, Barcelona
Nancye Furneaux, Stoakes Supreme, Lundy
Alison McNamara, Kenroko Kougiku,   Snowball x 2,
Stoakes Supreme,Kokka No Sachi.

 

LARGE EXHIBITION
Class 2  -  6 Blooms Distinct

1st Place Laurie Bird 2nd Place Frank Jackson
Nancye Furneaux, Lady Knox, Yellow Phil Houghton, Jessie Habgood, Elizabeth Shoesmith, Mark Woolman.
NCS Silver Medallion plus NCS Award of Merit
Elizabeth Shoesmith, Nancye Furneaux, Mt Diablo, Mt Shasta, Mrs JR Dyer, Mark Woolman

 

MEDIUM EXHIBITION
Class 12 - 6 Blooms Distinct

1st Place Laurie Bird 2nd Place Frank Jackson
Mt Diablo, TW Pockett, Stoakes Pioneer, Lundy, Stoakes Supreme, Barcelona.
NCS Bronze Medallion plus NCS Award of Merit
Kokka Shyzam, Kokka Horgiku, Thomas Paterson,  Seatons Red Wine, Triumphant, Yellow Louisa Pockett.

 

HARRY & LINDA DELAFORCE MEMORIAL TROPHY COLLECTION
A collection of Chrysanthemums in 8 vases
Class 60 - NSWCS Award of Merit for 1st & 2nd Places

1st Place Ron Ashford 2nd Place Stan Tuckwell
Stoakes Supreme, Seatons Flirt, Kokka No Sachi Kokka No Sachi, Charmaine, Edith Mechen, Seatons Galaxy x3. Snowball, Gladeye, Dorothy Mechen,Western Voodoo x3, Western Classic, Seatons Flirt.

 

THE NOVICE & INTERMEDIATE GRADE CHALLENGE Class 61 - 6 Blooms Distinct any Cultivars 1 Bloom per vase

1st Place Vic Morey
Eileen Dobie, Nancye Furneaux, Kenroko Kougiku Dorridge King, Dorothy Mechen, Yellow James.

Click on the thumbnail images for a larger version of the pictures below.

CHAMPIONS
Champion
Large Exhibition

Laurie Bird
'Mark Woolman'
From Class 2
~~~~
"CRODA TROPHY"
BEST VASE IN SHOW

Laurie Bird 'Doreen Statham'
From Class 29
~~~~
Champion Intermediate Decorative
Laurie Bird 'May Shoesmith'
From Class 35
~~~~
Champion
Reflexed Decorative

Laurie Bird 'Doreen Statham'
From Class 29
~~~~
Champion
Medium Exhibition

Laurie Bird
'Stoakes Supreme'
From Class 19
~~~~
Champion
Exhibition Incurved

Laurie Bird 'Yellow John Hughes'
From Class 25
~~~~
ds.jpg (31472 bytes) ss.jpg (20904 bytes) yjh3.jpg (29900 bytes)
Doreen Statham
~~~~
Stoakes Supreme
~~~~
Yellow John Hughes
~~~~
Champion Anemone-Centre
Fred Cooper 'Edith Mechen'
From Class 43
~~~~
Champion Single
Fred Cooper 'Viola Benzie'
From Class 45
~~~~
Champion Pompone
Tony Biddulph 'Moda'
From Class 48
~~~~
Champion Fantasies 54-59a inc.
Dennis Maher 'Seatons Goldfinger'
From Class 59

~~~~
ALAN WILSON MEMORIAL TROPHY
Champion Fantasy in Show Overall
Ron Ashford 'Seatons Galaxy'
From Class 60
~~~~
THE QUALITY TROPHY
Champion Single in Show Overall
(1 Bloom only)
Fred Cooper 'Kathleen Olsen'
From Class 44
~~~~
Novice & Intermediate Grade Challenge
Society's Special Shield
Novice Gaining Highest Points
Katherine Lee -  9 points
~~~~
Intermediate Grade Exhibitor Gaining Highest Points
Vic Morey
2 points + 8 points in Novice Section
~~~~
RONDO PERPETUAL TROPHY
For Highest Points Classes 3, 4 & 5
Laurie Bird
17 points

~~~~

FORREST GLEN NURSERY TROPHY
Highest Points in Show

Laurie Bird
52 points

The society has over the last few seasons conducted training for some members as stewards to become judges for chrysanthemums, these members have qualified this season.

Frank Jackson (our President)
Sheila Biddulph
Keat (Gigi Tan)

Congratulations, a job well done to all three members
~~~~

FLORAL ART PERPETUAL TROPHY
Best Exhibit Overall

Josephine Mercieca
Class 76 Floor Exhibit 1m x 1m

Depicting The Year 2000 and The Olympics

Finally, long serving member Mr Keith Delaforce, was awarded the NCS Millennium Silver Medal for Services to the Society. Congratulations to Keith and also to Mr John Bailey, the Show Manager and his band of helpers for putting on such a successful show.
~~~~

If you would like further information or wish to comment on this publication please send your e-mail to: paul.barlow@chrysanthemums.info

Navigation: Top of Page Homepage

Last updated on 27 December, 2001